NSD-Regionverksamhet

Basen i NSD är verksamheten i de sex regionerna: Södra, Västra, Östra, Stockholm, Bergslagen och Norra.

Varje region leds av en ordförande med stöd av en arbetsgrupp. Samarbete sker med Svenskt Näringslivs regionkontor. Varje region anordnar möten om säkerhetsfrågor, vanligtvis både under hösten och våren.



Södra regionen
Västra regionen
Östra regionen
Stockholmsregionen
Bergslagsregionen
Norra regionen

 

Södra regionen

Regionordförande

Arbetsgruppsordförande

Heidi Holm
IKEA IT AB
Rönnowsgatan 8
252 25 Helsingborg
heidi.holm@ikea.com


Övriga i arbetsgruppen

Teodor Pettersson
Alfa Laval Lund AB
Rudeboksvägen 1
221 00 Lund
teodor.pettersson@alfalaval.com

Roger Carnestad
Securitas Sverige AB
Box 3510
200 22 Malmö
roger.carnestad@securitas.se

Stefan Greén
AB Tetra Pak
Ruben Rausings gata
221 86 Lund
stefan.green@tetrapak.com

Pia Hantoft
SafeTeam Syd AB
Fosievägen 4
214 31 Malmö
pia.hantoft@safeteam.se


Svenskt Näringslivs regionkontor i Malmö

Rolf Elmér
Box 186
201 21 Malmö
rolf.elmer@svensktnaringsliv.se

 

Västra regionen

Regionordförande

Åke Söderberg
Got Event AB
Box 349
401 25 Göteborg
ake.soderberg@gotevent.se

Arbetsgruppsordförande

Andreas Fagrell
Försvarsmakten
Box 5155
426 05 V Frölunda
andreas.fagrell@mil.se


Övriga i arbetsgruppen

Jörgen Svensson
Göteborgs Universitet
Box 100
405 30 Göteborg
jorgen.svensson@gu.se


Jane Strömberg
Säkerhetspolisen
Box 1044
405 22 Göteborg
enhet.vast@sakerhetspolisen.se

Gudrun Hansson
GKN Aerospace
Engine Systems
461 81 Trollhättan
gudrun.hansson@gknaerospace.com
 

Svenskt Näringslivs regionkontor i Göteborg

Anna Gillek
Svenskt Näringsliv
Box 404
401 26 Göteborg
anna.gillek@svensktnaringsliv.se

 

Östra regionen

Regionordförande

Benny Krönfeldt
Saab AB
581 88 Linköping
benny.kronfeldt@saabgroup.com

Arbetsgruppsordförande

Jonas Bergdahl
Saab AB (publ)
581 88 Linköping
jonas.bergdahl@saabgroup.se

Övriga i arbetsgruppen

Jan Askenbom
Tema
Södra Grytsgatan 4
601 86 Norrköping
jan.askenbom@temagruppen.se

Jenny Knuthammar
Länsstyrelsen Östergötland
581 86 Linköping
jenny.knuthammar@lanssstyrelsen.se

Bengt Rastland
Holmen Paper AB
601 88 Norrköping
bengt.rastland@holmenpaper.com

Svenskt Näringslivs regionkontor i Linköping

Sofia Sjöström
Box 388
581 04 Linköping
sofia.sjostrom@svensktnaringsliv.se



Stockholmsregionen

Regionordförande

Peter Lilius
Apoteket AB
118 81 Stockholm
peter.lilius@apoteket.se

Arbetsgruppsordförande

Cay Pettersson
2Secure AB
Box 34037
SE100 26 Stockholm
cay.pettersson@2secure.se

Övriga i arbetsgruppen

Richard Buske
KRONAN Säkerhet AB
Box 33
131 06 Nacka
E-post: richard@kronan.eu

Anna-Karin Jonsson
Riksdagsförvaltningen
Sveriges Riksdag
100 12 Stockholm
anna-karin.jonsson@riksdagen.se

Jeanette Lesslie
2Secure AB
190 45 Stockholm-Arlanda
jeanette.lesslie@swedavia.se

Nicklas Lundh
Rikskriminalpolisen
Box 12256
102 26 Stockholm
nicklas.lundh@polisen.se

Christer Sandström
Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap
Box 599
101 39 Stockholm
christer.sandstrom@msb.se


Svenskt Näringslivs regionkontor i Stockholm

Anna Fredholm
114 82 Stockholm
anna.fredholm@svensktnaringsliv.se

 

Bergslagsregionen

Regionordförande

Kimmo Ollila
ICA Sverige AB
kimmo.ollila@ica.se



Arbetsgruppsordförande

Linus Sandgren
Clas Ohlson
793 85 Insjön
Linus.sandgren@clasohlson.se

Övriga i arbetsgruppen

Kurt Andersson
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap
Avd. för utbildning, övning och beredskap / Rakelverksamheten
651 81 Karlstad
kurt.andersson@msb.se

Bo Andersson
Polismyndigheten i Örebro län
Box 1804
701 18 Örebro
bo-am.andersson@polisen.se

Gunnar Bergström
SOS Alarm Sverige AB
701 35 Örebro
gunnar.bergstrom@sosalarm.se

Jan Fagerheim
Power Products Division, Sverige
ABB AB
771 80 Ludvika
jan.fagerheim@se.abb.com

Leif Markström
SSAB
781 84 Borlänge
Leif.markstrom@ssab.com

Katja Nyström
Säkerhetspolisen
Box 1734
701 17 Örebro
katja.nystrom@sakerhetspolisen.se



Svenskt Näringslivs regionkontor i Örebro

Karl Hulterström
Köpmangatan 23-25
702 23 ÖREBRO
karl.hulterstrom@svensktnaringsliv.se

 

Norra regionen

Regionordförande

Vakant



Arbetsgruppsordförande

Sören Berggren
BAE Systems Hägglund AB
891 82 Örnsköldsvik
soren.berggren@baesystems.se

Övriga i arbetsgruppen

Ulrika Domeij-Högberg
FOI (Totalförvarets Forskningsinstitut)
CBRN-skydd och säkerhet
901 82 Umeå
ulrika.domeij@foi.se

Håkan Lehnberg
Casino Cosmopol
Casinoparken 1
852 29 Sundsvall
hakan.lehnberg@casinocosmopol.se

Jarl Oskarsson
Boliden Mineral AB
932 81 Skelleftehamn
jarl.oskarsson@boliden.com

Rickard Stewén
Scania Ferruform AB
971 25 Luleå
rickard.stewen@ferruform.com



Svenskt Näringsliv Regionkontor i Luleå

Jan-Olof Nordström
Box 1
971 02 Luleå
janne.nordstrom@svensktnaringsliv.se