18 december 2025

Nu vänder konjunkturen, men Blekinge halkar efter

Flera positiva trender syns i företagens utveckling under det fjärde kvartalet. Men i Blekinge går det trögare än i övriga landet efter, visar en ny undersökning från Svenskt Näringsliv.

Kafebiträde
Åtta av tio företag i Blekinge vill växa, men samtidigt möter många av dem betydande tillväxthinder. Foto: Mostphotos

Efter en utdragen lågkonjunktur börjar den ekonomiska tillväxten nu ta fart. Men återhämtningen går långsammare i Blekinge än i landet som helhet, visar Svenskt Näringslivs företagarpanel för det fjärde kvartalet.

Det är fortfarande fler blekingska företagare som uppger att personalstyrkan har minskat än som uppger att den har ökat under det senaste året. När de blickar tolv månader framåt ser det visserligen ljusare ut, men de är ändå klart mindre optimistiska än sina kollegor på riksplanet.

Nu måste det tas krafttag på de här områdena för att värna tillväxt och jobb
Johan Dalén, regionchef

– Åtta av tio företag i Blekinge vill växa, men samtidigt möter många av dem betydande tillväxthinder. Även om problem som kompetensbrist och regelkrångel är kännbara i hela landet, så tycks de vara särskilt påtagliga i Blekinge. Nu måste det tas krafttag på de här områdena för att värna tillväxt och jobb, säger Johan Dalén, regionchef på Svenskt Näringsliv i Blekinge.

Johan Dalén
Johan Dalén, regionchef Foto: Stefan Tell

Även när det gäller investeringar och försäljning på tolv månaders sikt ligger Blekingeföretagarnas förväntningar under rikssnittet. Men de är ändå tydligt optimistiska inför utvecklingen under 2026.

– Vi ser slutet på lågkonjunkturen och går mot ett nytt år med goda förutsättningar för högre tillväxt. Nu kan vi se fram emot alltifrån reallöneökningar till låg inflation och stabila räntenivåer. Finanspolitiken och den internationella återhämtningen ger ytterligare draghjälp åt svensk ekonomi. Men vi har en fortsatt problematisk arbetsmarknad där arbetslösheten endast tycks minska marginellt. Och man ska också komma ihåg att en konjunkturuppgång inte är detsamma som en långsiktigt högre tillväxtnivå. Vi är i fortsatt behov av reformer på en rad olika områden, säger Johan Dalén.

Sven-Olov Daunfeldt, chefsekonom.
Läs också

Daunfeldt: Tillväxten vänder uppåt men fortsatt hög arbetslöshet

KonjunkturenFöretagarpanelen