Svenskt Näringsliv logoSvenskt Näringsliv logo
LogoLogo
LogoLogo
NYHET2 mars 2021

Ny granskning: Så mycket handlar kommunerna i Jämtland av näringslivet 

Det finns stora skillnader mellan Jämtlands kommuner sett till hur stor del av den kommunala verksamheten som upphandlas från företag, föreningar och stiftelser. Det visar en rapport från Svenskt Näringsliv med statistik från SCB.  

Foto: Canva

När Svenskt Näringsliv årligen mäter det lokala företagsklimatet är ”entreprenader” en parameter. Den grundar sig i SCB:s sammanställning hur stor andel av den kommunala huvudverksamheten som köps in från privata företag, föreningar och stiftelser. I Jämtland har andelen ökat från 6,96 procent 2002 till 7,95 procent 2019. Entreprenaderna har ökat i tre men minskat i fem av länets kommuner. I Sverige har andelen ökat från 9,55 procent 2002 till 15,08 procent 2019.    

Ola Toftegaard, regionchef Svenskt Näringsliv Jämtland
Foto: Ernst Henry Photography AB

– Även om andelen verksamhet på entreprenad har ökat som helhet i länet är det illavarslande att den minskat i majoriteten av länets kommuner. Inte minst då detta skett från redan låga nivåer, säger Ola Toftegaard, regionchef Svenskt Näringsliv Jämtland.  

Som en direkt konsekvens av coronakrisen har många jämtländska företag minskat sin produktion och försäljningsvolym, liksom sina investeringar och anställda.  

– För att återstarta ekonomin och minska skadan för företagen måste efterfrågan hållas uppe. Sverige är ett land med högt skatteuttag vilket innebär att den offentliga konsumtionen utgör en stor andel av BNP och är därför en viktig marknad för näringslivet. Under denna period av stora utmaningar för företagen har denna marknad blivit ännu viktigare för länets företag.  

Kommunerna i Jämtland som köper mest

Östersund och Åre är de kommuner som köper in störst andel av sin verksamhet i länet, varav Åre har gjort den största ökningen sedan 2002. I Östersund utgör inköpen 10,74 procent av den totala budgeten och i Åre 7,93.  

Lägst andel inköp från företag, föreningar och stiftelser återfinns i Härjedalens kommun, med endast 3,48 procent av den totala budgeten. Även Ragunda är en kommun där inköpen ligger under fem procent.  

– Det kan finnas regionala faktorer som spelar in, men inte i den stora utsträckning som syns i länet. En kommun måste verkligen inte göra allt själv, utan det finns stora möjligheter med att låta företag, föreningar och stiftelser vara med och bidra till kommunens verksamhet. Det skapar arbetstillfällen och stärker det lokala näringslivet, men inte minst är det ett bra sätt att vara effektiv med skattepengarna, avslutar Ola Toftegaard.  

Entreprenader Jämtlands län

Kommun Entreprenader 2019Entreprenader 2002Utveckling
Sverige15,089,555,53
Östersund10,748,582,16
Åre7,932,815,12
Krokom6,336,83-0,50
Bräcke6,189,14-2,96
Berg5,866,50-0,64
Strömsund5,133,681,45
Ragunda4,014,86-0,85
Härjedalen3,487,14-3,66

”Entreprenader” visar andelen av den kommunala verksamheten som köps in från privata företag, föreningar och stiftelser. Källa: SCB. Läs mer på www.foretagsklimat.se  

Lokalt Företagsklimat
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Ta del av fler nyheter på fPlus
fPlus logo
fPlus ger dig koll på det senaste och fördjupning i allt som rör företagsamheten.
Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Ta del av fler nyheter på fPlus
fPlus logo
fPlus ger dig koll på det senaste och fördjupning i allt som rör företagsamheten.
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Ta del av fler nyheter på fPlus
fPlus logo
fPlus ger dig koll på det senaste och fördjupning i allt som rör företagsamheten.
Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Ta del av fler nyheter på fPlus
fPlus logo
fPlus ger dig koll på det senaste och fördjupning i allt som rör företagsamheten.
Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Ansvarig utgivare och chefredaktör Anna Dalqvist