Kumla gör stort lyft efter flera års arbete
Efter flera år av långsiktigt arbete med att steg för steg förbättra företagsklimatet syns nu ett tydligt resultat för Kumla kommun. I Svenskt Näringslivs rankning av det lokala företagsklimatet klättrar kommunen från plats 122 till 58, en förbättring med 64 placeringar.

Kumla är en av de kommuner med högst sammanfattande omdöme i Örebro län med betyget 4,1 jämfört med Sverigesnittet på 3,5. Flera av de största förbättringarna syns inom dialog, information och bemötande områden som ofta speglar relationen mellan kommunen och det lokala näringslivet. Näringslivschefen Hanna Jonasson beskriver arbetet som något som involverat stora delar av kommunen under flera års tid.
– Vi har gjort ett omfattande arbete under de senaste åren som har involverat otroligt många personer både inom kommunens organisation och externt med näringslivet och andra aktörer. Att arbeta med företagsklimat och näringslivsutveckling innefattar många områden och frågor och vi tror på vikten av att arbeta på bred front. Att vi är många som har kunskap och engagemang för dessa frågor är en viktig grundsten i arbetet med att skapa ett ännu bättre företagsklimat, säger Hanna Jonasson.

Fortsätter arbeta för att bli bättre
Arbetet har bland annat handlat om att löpande samla in synpunkter från näringslivet och omsätta dem i konkreta åtgärder.
– Vi fångar löpande in tankar och förslag från näringslivet via möten, träffar och forum, vi följer mätningar och gör analyser. Utifrån detta tar vi fram åtgärdsplaner där många olika parter i kommunen är involverade. Det har resulterat i ett stort engagemang för näringslivsfrågor. Några konkreta exempel som arbetet lett till de senaste åren är ökad attraktion i form av evenemang, ändrade rutiner och arbetssätt för att öka nöjd kund index vilket gett fina resultat och uppstart av forum och projekt som efterfrågats av näringslivet, säger Hanna Jonasson.
Kommunstyrelsens ordförande Andreas Brorsson lyfter även fram etableringar och samarbetet med det lokala näringslivet som viktiga delar i utvecklingen.
– Vi har lyckats väl med att locka etableringar till kommunen, vilket vi har lokala företagare att tacka för. Politiskt har man i enighet antagit ett näringslivsprogram med två mål som genomsyrar arbete. Vi har hela tiden haft insatser för att öka dialogen och kunskapen om kommunens näringsliv, säger Andreas Brorsson.
Han beskriver samtidigt vilka åtgärder som har gjort störst skillnad för kommunen.
– Den omfattande dialog med näringslivet och den ökade kunskapen om frågorna internt. Satsningarna på Attraktiva Kumla och den stolthet den medfört i kommunen.
Kunskap och förståelse har stärkts
Hanna Jonasson upplever att kommunen utvecklats särskilt mycket när det gäller förståelsen för näringslivets villkor och betydelse.
– Jag tycker att kunskapen, förståelsen och medvetenheten för näringslivets betydelse, roll och behov i kommunen har stärkts mycket. Jag tycker även att vi har lyckats bra med vårt etableringsarbete och vår attraktionskraft. Även vårt arbete med nöjd kund index kopplat till näringslivet har varit en fin resa där vi gjort fina framsteg. Skolans engagemang i entreprenörskap är jag stolt och glad över, säger Hanna Jonasson.
Vill fortsätta utveckla upphandling och tillväxt
Trots det rejäla rycket i placeringen finns det fortfarande områden att utveckla vidare. Brorsson och Jonasson pekar bland annat ut tillväxt, etableringar, upphandlingar och beredskapsfrågor som viktiga områden framåt.
– Att våra företag kan växa och att vi kan emot etableringar för en ännu mer levande kommun är en viktig fråga. Beredskapsfrågan kopplat till näringslivet är också en central och viktig fråga framöver där vi sätter full fart nu efter sommaren med projekt Tillsammanskraft. Jag ser även fram emot att upprätthålla den goda dialogen, jobba vidare med företagen och deras engagemang för kommunen, vårt gemensamma platsvarumärke och att locka fler till Kumla, både för att jobba, leva och bo, säger Andreas Brorsson.
– Upphandling är också ett område där vi vill se en utveckling. Vi har fått låga svar i Svenskt Näringslivs undersökningar och vi har försökt förstå vad vi gör fel. Vi har gjort en del insatser med att företagen kan låna en upphandlare, att man kan använda en e-tjänst för att visa intresse och berätta mer om sitt företag och vad man kan erbjuda. Men vi förstår att det krävs mer insatser såklart, säger Hanna Jonasson.











