Trygghetsfonden TSL och TRR – Stöd vid omställning
Via TRR och Trygghetsfonden TSL finns stöd att få vid omställning i företag som är medlemmar i Svenskt Näringsliv och har ett kollektivavtal med ett LO- och/eller PTK-förbund.
Endast digitalt deltagande
22 mars 2021 13:00–14:00
Kontaktpersoner
TRR och Trygghetsfonden TSL stödjer företag och dess medarbetare i samband med omställning och uppsägningar på grund av arbetsbrist där TSL stöttar kollektivanställda och TRR stöttar tjänstemän. Det gemensamma målet är att korta vägen till ny försörjning genom nytt jobb, start av företag eller längre studier.
Carin Edholm, leveranschef Region Norr för Trygghetsfonden TSL och Susanne Corse, arbetsmarknadsområdeschef TRR informerar om vilken typ av stöd de kan erbjuda företag och medarbetar vid omställning.
Presentation – TRR öppnar dörrar till framtidens arbetsliv
Presentation – Trygghetsfonden TSL
Föreläsare
Susanne Corse
Arbetsmarknadsområdeschef TRR
Carin Edholm
Leveranschef Region Norr för Trygghetsfonden TSL
En del av Arbetsgivardagen
Svenskt Näringslivs traditionella Arbetsgivardag blir digital tills vi kan mötas som vanlig igen. Under vecka 11 och 12 erbjuder vi ett webbinarium per dag mellan kl 13.00-14.00. Dessa webbinarium genomförs av Svenskt Näringsliv och våra medlemsorganisationer och innehåller en rad frågor som rör dig som arbetsgivare.
Anmäl dig till ett eller flera webbinarium, deltagande är kostnadsfritt, och du har möjlighet att ställa frågor under sändningen. Du kan också maila in dina frågor i förväg till karl.hulterstrom@svensktnaringsliv.se.
Länk till webbinariet finns i din bekräftelse.