21 april 2026

Arbetsmarknadsministern: ”Nästa mandatperiod måste handla om tillväxt

Efter flera år av krishantering står Sverige inför ett avgörande skifte. När Johan Britz, arbetsmarknadsminister samt vikarierande klimat- och miljöminister, mötte Svenskt Näringslivs SME-kommitté var budskapet tydligt: nästa mandatperiod måste handla om tillväxt, jobb och stärkt företagande.

Johan Britz, arbetsmarknadsminister.
Johan Britz, arbetsmarknadsminister.

– Den här mandatperioden har handlat om att städa upp, styra upp och hantera kriser, sade Johan Britz och pekade på allt från inflation och lågkonjunktur till energiförsörjning, säkerhetsläge och gängvåld. Framåt krävs en ny riktning. Nästa mandatperiod vill vi få strukturer på plats så att det blir mer lönsamt att arbeta och mer lönsamt att driva företag.

En av de mest akuta utmaningarna är arbetsmarknaden. Samtidigt som företagen har svårt att hitta kompetens står omkring 200 000 personer långt ifrån arbetsmarknaden. För små och medelstora företag är detta ett direkt hinder för tillväxt.

– Utanförskapet är skadligt, både för samhället och för individen. Vi måste bli bättre på att få människor i arbete, konstaterade Johan Britz.

Försvarar lönegolvet

Företagen lyfter samtidigt brister i matchningen, där många arbetssökande saknar tillräckliga språkkunskaper och arbetslivserfarenhet. Parallellt har möjligheten att rekrytera internationell kompetens blivit mer begränsad. Det höga lönegolvet för arbetskraftsinvandring pekas ut som en rejäl utmaning av entreprenörerna i rummet som undrar varför ett lönegolv på 33 400 kronor per månad är bättre än miniminivån i kollektivavtalet.

– Det är enklare med en och samma nivå för alla, men ur företagarperspektivet kan den upplevas hög. Samtidigt behöver vi säkerställa att arbetskraftsinvandringen fungerar för samhället, så nivån kan behöva ses över.

Regelbördan är en annan fråga som tydligt påverkar företagens vardag. Trots nya initiativ upplever många att förenklingsarbetet går för långsamt.
– Regelförenkling är svårt. Det finns alltid argument för varje enskild regel, men det kunde gått snabbare och det kunde varit mer, sade Johan Britz.

Ett konkret förslag från SME-kommittén var att göra förenklingsarbetet permanent genom att skriva in det i myndigheternas instruktioner, vilket mottogs positivt av ministern.

– Det är ett intressant förslag att kolla vidare på.

Dimensionera utbildningar rätt

Samtalet berörde också villkoren för företagande och jobbskapande. För små och medelstora företag är incitamenten avgörande, inte minst kopplat till skatteregler och kostnader för att anställa.

– Vi har gjort vissa förbättringar, men vi behöver fortsätta med mer, sade Johan Britz och lyfte bland annat ambitionen att permanent sänka arbetsgivaravgifter för unga.

Kompetensförsörjningen börjar dock långt tidigare, i utbildningssystemet. Här efterfrågar företagen en tydligare koppling mellan utbildning och arbetsmarknad.

– Vi måste ta en rejäl diskussion om hur vi dimensionerar utbildningar, sade Britz.

Diskussionen berörde även företagande inom välfärden där förändringar riskerar att påverka många små och medelstora företag. Sverige är till mångt och mycket ett förstagångsland gällande jämställdhet, men inte när det kommer till kvinnors företagande. Där ligger Sverige i EU:s bottenskikt. Hälften av de företag som drivs av kvinnor finns dessutom inom välfärdsbranschen, där Liberalerna nu driver att förbjuda vinstdrivna skolor. Hur går detta ihop med att samtidigt vilja värna tillväxt, jämställdhet och företagande?

– Skolan fungerar inte som andra marknader. Vi vill säkerställa kvalitet och likvärdighet. Både i kommunala skolor och i friskolor finns det sådant som fungerar bra respektive dåligt. Men friskolebranschen har inte gjort sin hemläxa. Därför vill vi se en annan organisationsform, som bevarar möjligheten till valfrihet och mångfald. För valfrihet är bra och ska vara kvar, men kombinationen valfrihet och vinst har visat sig fungera dåligt. Likaså vill vi att de kommunala skolorna ska övergå i statlig regi bland annat för att tillgodose att kvaliteten över landet är likvärd, sade Johan Britz.

Sist men inte minst, de politiska förslagen om att slopa karensavdraget samt att införa lagstadgad arbetstidsförkortning är något som oroar landets företagare enormt mycket. Kommer Liberalerna hålla dessa förslag stången?

– Svar ja, sade Johan Britz. Att ta bort karensavdraget vore väldigt dumt och här behövs fler röster från företagen för att åskådliggöra detta ytterligare. Till exempel den delen att ökad frånvaro drabbar de som de facto går till jobbet är något som behöver belysas mer. Sen gällande arbetstidsförkortningen är det så enkelt att detta ska vara en fråga för parterna.

SME-kommittén