Det bästa är friheten
Anna Viltling driver företaget ”FIKA by Anna” i Eskilstuna och jobbar idag med sitt företag på heltid. ”Jag vill erbjuda en riktigt god och sjyst rawfika – ett medvetet och mer hälsosamt val!”

Anna erbjuder ett hälsosammare alternativ till den traditionella fikan, och arbetar med detta på heltid med både cateringverksamhet samt ett litet café vägg i vägg med sitt kök i Rothoffsvillan.
Anna är egentligen utbildad sjukgymnast och har jobbat som det i 13 år i Eskilstuna. Hon har tre barn och det var under sin tredje föräldraledighet, under hösten 2015 som hon bestämde sig för att hoppa på en utbildning som kost- och näringsrådgivare.
– Under utbildningen så insåg jag att jag faktiskt ville göra någonting av det, så jag började fundera på hur det skulle gå till. Jag uppmärksammade att det inte fanns något utbud av hälsosammare fika och mellanmål här i Eskilstuna, säger Anna.
Hon bestämde sig då för att börja och utgick från köket hemma i huset och tog beställningar, så folk kom till en början hem till Anna och handlade. Där och då fick hon direkt en känsla av att det fanns en marknad och en efterfrågan.
Till en början arbetade Anna halvtid som sjukgymnast och lade resten av sin tid på företaget. I juni 2017 fick hon erbjudande om ett storkök med tillhörande lokal och började då arbeta heltid med företaget. Hon har än så länge inga anställda utan driver sitt företag för egen maskin.
– Min vision är att påverka folk och öka deras medvetenhet kring kost och matvaror. Så därför valde jag att erbjuda ett hälsosammare alternativ till fikan, säger Anna.
Anna var ny har inte drivit något företag tidigare. Det var nu två år sedan företaget registrerades och hon börjar lära sig och ta sig igenom alla viktiga steg.
– Det har varit en sjuk resa som har varit enormt utvecklande för mig då jag har behövt lära mig en himla massa, säger Anna.
Det bästa med att vara företagare tycker Anna är friheten. Att själv kunna forma sin egen arbetsdag och bestämma hur den ska se ut.
– Det är en väldigt härlig känsla, samtidigt som det sätter press på en. Ligger inte jag på så händer ingenting, men jag gillar att känna att det är jag som bestämmer, säger Anna.
Det svåraste med att vara företagare är enligt Anna att alltid behöva ligga på och planera framåt, att hela tiden vara steget före och tänka ut vad som ska hända härnäst.
Hon tycker även att det var en utmaning att göra hela resan ensam, men som hjälp har hon kunnat bolla olika idéer och planer med sin man. Hon har fått väldigt bra stöttning av familj och vänner.
– De hjälpte mig att våga dra igång. Reaktionerna jag har fått är positivt, de tycker att det är spännande och inspirerande, vilket jag tycker är jättekul, säger Anna.
Anna planerar att fortsätta med sitt företag så länge det funkar.
– Jag vill att mitt företag ska växa och bli större. Men det är samtidigt skönt att jag har en bakgrund och ett bra yrke som jag kan falla tillbaka på, vilket är en trygghet, säger Anna.









