8 april 2026

Lotta Edholm: Företagen behöver rätt kompetens – och mindre regelkrångel

Företagen i Västmanland har höga tillväxtambitioner, men hindras av kompetensbrist och regelkrångel. I Svenskt Näringslivs intervjuserie inför valet 2026 berättar Lotta Edholm hur hon vill stärka företagsklimatet.

Lotta Edholm
Lotta Edholm vill stärka matchningen på arbetsmarknaden och minska regelkrånglet för företagen. Foto: Pressbild

Företagen i Västmanlands län visar en stark vilja att växa, men möter samtidigt betydande hinder i sin utveckling. En av de tydligaste utmaningarna är att hitta personal med rätt kompetens, samtidigt som regelkrångel fortsatt upplevs som en bromskloss för företagande.

Samtidigt finns en positiv utveckling. Andelen företag med höga tillväxtambitioner ökar i Västmanland och länet är en av de regioner där ökningen är som störst.

Lotta Edholm menar att potentialen är stor, men att rätt förutsättningar krävs för att företagen ska kunna ta nästa steg.

– Ska Sverige bli rikare behöver fler få rätt utbildning. Det är avgörande för att företagen i Västmanland inte bara ska bli bäst i Sverige, utan kunna konkurrera globalt, säger Lotta Edholm.

Vill minska regelbördan genom skärpta krav på kommunerna

Regelkrångel och långa handläggningstider lyfts återkommande av företagen som ett av de största tillväxthindren, där administrativa processer ofta tar tid från kärnverksamheten. Enligt Lotta Edholm behövs tydligare krav och incitament för att förenkla processer och korta handläggningstider.

Ett konkret förslag är att införa ett så kallat företagarlöfte, där kommuner får ett större ansvar för att leverera effektiva och förutsägbara processer.

– Det ska finnas en lagstadgad maxgräns för handläggningstider. Kommuner som överskrider gränsen och försvårar för företagens tillväxt ska betala tillbaka företagens tillstånds- och tillsynsavgifter, säger Lotta Edholm.

Syftet är att skapa ett mer företagsvänligt system där långsamma processer inte får direkta konsekvenser för företagen.

Vill stärka matchningen på arbetsmarknaden

Kompetensbristen påverkar inte bara möjligheten att anställa, utan riskerar också att bromsa investeringar och expansion i företagen. Många företag uppger att de har svårt att hitta rätt kompetens, något som enligt Lotta Edholm kräver insatser på flera nivåer.

– Både staten och det regionala har ett ansvar, säger hon.

Hon lyfter särskilt satsningar på utbildning som en central del av lösningen.

– Vi satsar stort på att öka platserna och höja kvaliteten på ingenjörsutbildningarna, där vi vet att det råder brist. Vi har också sjösatt en historisk utbyggnad av yrkeshögskolan, vars utbildningar vi vet leder till jobb, säger hon.

Redan till 2026 ökar medlen till yrkeshögskolan med mer än 20 procent jämfört med 2022.

Betonar dialog och närvaro i näringslivet

En nära dialog mellan politik och näringsliv lyfts som en viktig förutsättning för ett bättre företagsklimat.

Här handlar det om att skapa fler forum där företag och beslutsfattare kan mötas, men också om ett mer aktivt politiskt ledarskap.

– För mig som politiker handlar det mycket om att vara ute hos företag, lyssna in deras behov och förstå deras vardag, säger Lotta Edholm.

Om näringspolitiken framåt

Med valet närmar sig frågan om vilka förutsättningar företagen kan förvänta sig framöver. Lotta Edholm lyfter vikten av långsiktiga villkor och en politik som stärker företagens möjligheter att växa.

– Ska företagen kunna utvecklas krävs både rätt kompetens, fungerande regelverk och en nära dialog mellan politik och näringsliv, säger Lotta Edholm.

Valet 2026: Politikernas besked till företagen