Inga förändringar hos upphandlade ITP-bolag
Vart femte år genomför parternas ITP-nämnd en upphandling av förvaltare till tjänstepensionen ITP. Syftet med upphandlingarna är att privatanställda tjänstemän ska få så hög pension som möjligt, till en så låg avgift som möjligt. Vid den senaste upphandlingen 2023 valdes fem bolag ut inom traditionell försäkring. Ett av dessa bolag, Alecta, har nu fått en sanktion av Finansinspektionen. ITP-nämnden har därför analyserat om Alectas roll i ITP-systemet bör påverkas av Finansinspektionens beslut.
Den 17 mars 2026 beslutade Finansinspektionen (FI) att meddela Alecta en varning i kombination med en sanktionsavgift på 50 miljoner kronor. Beslutet har sin grund i FI:s undersökning om huruvida Alecta har följt de bestämmelser som gällde för Alectas investeringsverksamhet i samband med investeringar i fastighetsbolaget Heimstaden Bostad AB.
Alecta är ett upphandlat, och därmed valbart, alternativ för premiebestämd pension enligt ITP-planen. Eftersom Alecta rankades högst bland de upphandlade bolagen som erbjuder traditionell försäkring är Alecta dessutom förvalsbolag. Det innebär att pensionspremier för de tjänstemän som inte väljer försäkringsgivare placeras hos Alecta.
Att ett upphandlat bolag blir föremål för ingripande från FI innebär att administrationsavtalet kan sägas upp. Ett ingripande föranleder således en bedömning av om sådan uppsägning ska ske.
ITP-nämnden har nu analyserat FI:s beslut och dess konsekvenser, för att bedöma om sanktionsbeslutet, eller vad som i övrigt framkommit i ärendet, bör föranleda någon åtgärd.
FI:s utredning visar att Alecta brustit i sin riskkontroll. ITP-nämnden anser att de brister som föranledde FI:s ingripande är allvarliga. Samtidigt kan ITP-nämnden konstatera, precis som FI konstaterat, att Alecta målmedvetet arbetat för att identifiera och åtgärda bristerna i sin verksamhet.
FI bedömer i sitt beslut att prognosen för att Alecta i fortsättningen ska följa tillämpligt regelverk är god. ITP-nämnden ser ingen anledning att göra någon annan bedömning än FI. ITP-nämnden ser inte heller att Alectas förmåga att leverera goda pensioner enligt uppdraget har påverkats. ITP-nämnden konstaterar därför att Alecta alltjämt bedöms leverera den produkt som nämnden förväntat sig efter upphandlingen. Vid ITP-nämndens sammanträde den 23 april beslutade ITP-nämnden därmed att administrationsavtalet med Alecta inte ska sägas upp.











