Hennes företag bojkottar USA efter tullhot
Maud Spencer, vd Svalson AB och ledamot i SME-kommittén, berättar för Ekot i Sveriges Radio om hur handelsrelationernas med USA försämrats. ”Att välja bort USA var ett naturligt beslut för vårt företag.”

Svalsons amerikanska kunder vågar inte beställa varor eftersom de inte vet vilka tullar som kommer att gälla.
– Även om de beställer idag så dröjer det ju sex veckor innan varorna kommer fram med båt och då vet de ju inte om tullen är på 10 eller 50 procent, berättar Maud Spencer, vd på Svalson AB. Jag tror att de svensk-amerikanska handelsrelationerna har fått sig en ordentlig törn.
Svalson AB har nu valt bort att göra affärer med USA.
– Det är tråkigt att välja bort USA eftersom jag tycker om landet, men det var ett naturligt beslut att fatta. Jag kulle vilja ta ännu större avstånd från USA med tanke på allt som händer där, även med varor som jag köper därifrån, fortsätter Maud Spencer.
Lyssna på inslaget i Sveriges Radio här.











