29 augusti 2022

Tips till nästa statsminister

Valet närmar sig med stormsteg och partiledardebatterna avlöser varandra. I Sverige är 99,9 procent av alla företag små- och medelstora företag som nu funderar på hur förutsättningarna för deras verksamheter kommer påverkas av det kommande valet. Eva Dunér driver restaurangverksamhet i Göteborg och är en av dessa företagare, Eva är även ledamot i Svenskt Näringslivs SME-kommitté.

Eva Dunér, Framsidans Restaurang AB McDonald’s
Eva Dunér driver Framsidans Restaurang AB i Göteborg och är ledamot i Svenskt Näringslivs SME-kommitté. Foto: Privat

Vilken näringspolitisk fråga menar du är den viktigaste nu när vi närmar oss valdagen? 

– Arbetsmarknadspolitik och kompetensförsörjning. Samtidigt som företagen har svårt att hitta medarbetare med rätt kompetens är det många som saknar ett arbete. Det går inte ihop och är ett stort bekymmer för företagen i vårt land. Det måste bli enklare och billigare att anställa. 

Vad skulle du vilja säga till den person som tillträder som statsminister efter valet i höst?

– Att ha ett arbete är nyckeln till välfärdssamhället för alla som kan arbeta. Vi måste sänka trösklarna in på arbetsmarknaden, få till fler utbildningar som leder direkt in på arbetsmarknaden och så måste det till tydliga krav på arbetslinjen. Vi företagare sitter på lösningen!

SME-kommittén