30 maj 2024

Optimismen tilltar bland de halländska företagen

Svenskt Näringsliv undersöker löpande konjunkturen i Halland genom undersökningen Företagarpanelen som består av ca 500 företag från alla branscher.  

Collage Företagarpanelen Q2
Foto: Canva

Jämfört med föregående kvartal är företagen mer optimistiska i sina prognoser inför det kommande året. Förväntningarna om framtida försäljning och utvecklingen av antalet anställda i det egna företaget blir alltmer positiva. De halländska företagen är dessutom bland de mest optimistiska i hela landet.  

- Signalvärdet i den första räntesänkningen är naturligtvis oerhört viktig. Det pressade läget som både hushållen och företagen upplever, ser nu förhoppningsvis ut att vända till det bättre. Det halländska näringslivet är snabbfotat och det är ingen slump att optimismen är hög jämfört med övriga Sverige, säger Kristian Ryberg, regionchef Svenskt Näringsliv Halland. 

Utfallet kan dock bli annorlunda än vad företagen förväntar sig och det finns många faktorer som kan påverka hur utvecklingen blir.  

- Även om vi ser lättnader i ränteläget är vi inte helt i mål än, det är fortfarande många som är pressade och det är fortfarande mycket som kan hända som kan påverka utvecklingen. Men detta är trots allt ett styrkebesked för Halland och nu hoppas vi att trenden fortsätter, avslutar Kristian Ryberg. 

Läs också

Halland Företagarpanelen Q2 2024.pdf

Om undersökningen

Svenskt Näringsliv undersöker löpande konjunkturutvecklingen hos våra medlemsföretag genom undersökningen ”Företagarpanelen”. Totalt består panelen i Halland av 482 medlemsföretag. Undersökningsperiod 22 april – 17 maj 2024. 

Företagarpanelen