Heidelberg Materials får fortsätta att bryta kalk i Slite på Gotland, enligt en dom i mark- och miljödomstolen. ”Vi välkomnar beslutet som säkrar tillgången till en samhällsviktig råvara”, säger Karin Johansson, vice vd.
Heidelberg Materials, tidigare Cementa, har ansökt och fått ett 30-årigt täkttillstånd för brytning av kalksten på File hajdar i Slite.
I ett pressmeddelande skriver domstolen att tillståndet ger bolaget rätt att fortsätta bryta kalk- och märgelsten i File hajdar-täkten och märgelsten i Västra brottet samt att uppföra anläggningar för sortering, krossning och transport av stenmaterialet.
Tillståndet omfattar även rätt att leda bort inläckande dag- och grundvatten från bland annat File hajdar-täkten och Västra brottet.
– Vi välkomnar beslutet som säkrar tillgången till en samhällsviktig råvara. Kalk är avgörande för bland annat byggande, ståltillverkning och vattenrening och stärker således även försörjningstryggheten i ett oroligt omvärldsläge. Nu hoppas vi att domen står sig, så att nödvändiga investeringar kan genomföras., säger Karin Johansson, vice vd.
Karin Comstedt Webb, vice vd Heidelberg Materials Sverige, håller med:
– Det är ett mycket välkommet besked för oss och för hela Sveriges byggsektor när domstolen bekräftar att det går att bedriva en långsiktig cementtillverkning på Gotland, säger hon.
– För att kunna genomföra de planerade investeringarna i Slite är det av högsta vikt att en lång överklagandeprocess nu undviks. En långsiktigt tryggad råvarutillgång genom ett lagakraftvunnet tillstånd spelar en avgörande roll för att möjliggöra nödvändiga investeringar i svensk cementindustri, fortsätter hon.
TT / Redaktionen
Kraftsamling elförsörjning och tillstånd