Pensioner och Försäkringar
Svenskt Näringslivs kollektivavtalade avtalsförsäkringar och andra trygghetsförmåner gäller alla medlemsföretag och omfattar mer än två miljoner medarbetare. Även utformningen av de allmänna socialförsäkringssystemen är av stor vikt för företagen och medarbetarna. Dessa måste vara långsiktigt hållbara och förutsägbara.
Läs mer
Svenskt Näringslivs arbete med pensioner och försäkringar styrs i stor utsträckning av de kollektivavtal som Svenskt Näringsliv träffat med LO och PTK. Dessa avtal förhandlas fram och träffas på uppdrag av medlemsorganisationerna.
Kollektivavtalade pensioner och försäkringar administreras både i försäkringsbolag som ägs tillsammans av Svenskt Näringsliv, LO och PTK och i upphandlade bolag där avgifterna är mycket lägre än på den öppna marknaden.
För Svenskt Näringsliv är det viktigt att avtalsförsäkringarna innebär medlemsnytta för medlemsföretagen och att försäkringarna förvaltas kostnadseffektivt. De kollektivavtalade tjänstepensionerna är ett viktigt komplement till den allmänna pensionen. En person som har haft tjänstepension under hela arbetslivet kan få upp till två tredjedelar av den tidigare lönen i pension.
De mycket stora belopp som svenska arbetsgivare varje år tillför det allmänna pensionssystemet och tjänstepensionerna innebär att svenska arbetsgivare, och därmed Svenskt Näringsliv som organisation, har goda skäl att engagera sig i pensionssystemets framtid.
Den svenska modellen med avtalsförsäkringar påverkas exempelvis av reglering på nationell och EU-nivå. Svenskt Näringsliv arbetar för att parternas handlingsfrihet över utformningen av våra trygghetssystem ska bestå.
Aktuella frågor

Stabila och kostnadseffektiva pensions- och försäkringssystem med drivkrafter till arbete ger medlemsnytta och konkurrensfördelar.
Anders Canemyr, chef pensioner & försäkringar.
Mattias Dahl: Avskaffa inte karensavdraget
Vi har redan prövat på en ordning utan karensavdrag. Det var dåligt och kostade oss väldigt mycket. Det finns ingen anledning att göra om det misstaget igen, skriver Mattias Dahl, vice vd, på SvD debatt.
NyhetDärför blir äldre allt viktigare på arbetsmarknaden
Sysselsättningsgraden för personer mellan 55 och 64 är högre än någonsin, trots att många inte tror det. Äldre vill arbeta längre och gör det också. Och nu har de blivit en allt viktigare del av arbetskraften, konstaterar Patrik Karlsson, policyexpert kompetensförsörjning.
NyhetSvenskarna: Sjukfrånvaron ökar om karensavdraget slopas
Fler sjukskrivningar, fusk och ökad arbetsbelastning. Det är vad svenska folket ser framför sig om förslaget om slopat karensavdrag blir verklighet, enligt en undersökning. ”Det är logiskt att majoriteten ser att slopad karens kommer leda till ökad korttidsfrånvaro”, säger experten Catharina Bäck.
Kontaktpersoner

Anders Canemyr
Se kontaktuppgifter
Catharina Bäck
Se kontaktuppgifterPär Andersson
Se kontaktuppgifterSara Kinnander
Se kontaktuppgifterJessica Permatz
Se kontaktuppgifter

