Den sista lärarutbildnings-utredningen?
Kontaktperson
I slutet av förra året lämnade lärar- och förskollärarutredningen över sitt betänkande till regeringen. Den 19 mars går remisstiden ut. Det är inte första gången lärarutbildningen har utretts. Men vad är det som krävs för att det ska vara den sista?
Lärarutbildningen behöver förändras och förväntningarna på en ny lärarutbildning är höga. I dagens lärarutbildning är det bara var tredje student som säger att deras utbildning förbereder dem väl inför att jobba som lärare. Endast fyra av tio lärare upplevde att deras utbildning var krävande.
Vad är det för utbildning blivande lärare behöver och hur ska vi se till att vi får en sådan utbildning?
Välkommen till ett seminarium om den senaste lärarutbildningsutredningen.
Näringslivets hus, Storgatan 19, i Projektrummet. Seminariet startar kl.10.00 och kaffe med frukost serveras från kl. 9.30.
Medverkande:
Anna-Karin Wyndhamn
Doktor i pedagogiskt arbete och forskare vid Göteborgs universitet
Mats Benner
Rektor vid Ekonomihögskolan vid Lunds universitet.
Caroline von Seth
Nyexaminerad lärare, f.d ordförande CUF
Mia Bernhardsen
Chef för avdelningen för näringslivets kompetensförsörjning
Gustav Blix
Moderator