Politikens lönegolv för arbetstillstånd ger sämre tillväxt och lägre skatteintäkter

20 juni 2023 09:00–10:00
Kontaktperson
Moa Wejle
Moa Wejle
Företagen är Sveriges välvärdsskapare. För att företagen ska kunna fortsätta växa och säkerställa vår välfärd behövs medarbetare med rätt kompetens. Men, kompetensbristen är spridd i många branscher och yrken. För vissa företag är rekrytering av internationell kompetens ett viktigt sätt att mildra kompetensbristen.

Samtidigt vill regeringen införa ett lönegolv motsvarande medianlönen. Detta är ett sätt att begränsa arbetskraftsinvandringen. I en ny studie, som presenteras vid seminariet, visar nya beräkningar att effekterna av ett lönegolv i nivå med medianlön kan minska BNP och leda till lägre skatteintäkter. Allt detta under en lågkonjunktur.
Välkomna den 20/6 kl. 09:00-10:00. Näringslivets Hus, Storgatan 19, lokal Projektrummet. Frukost serveras från kl. 8:30.
Medverkande
Jonas Öhlin
Författare av studien, Strategirådet
Sven-Olov Daunfeldt
Chefsekonom, Svenskt Näringsliv
Amelie Berg
Jurist kompetensförsörjning, Svenskt Näringsliv
Lena-Liisa Tengblad
VD, Gröna arbetsgivare
Jessica Fors Katz
Näringspolitisk expert Almega Serviceföretagen
Jonas Hagelqvist
VD, IKEM
Hedvig Franchell
Moderator, Svenskt Näringsliv