Vecka 7: Gotlandsfärjor, ståltullar och Europas techskifte

Alternativ för färjetrafiken till och från Gotland utreds

Regeringen uppdrar åt Trafikverket att utreda olika alternativ för nästa upphandling av färjetrafiken till och från Gotland. I uppdraget ingår att utreda för- och nackdelar med en sammanhållen upphandling av fartyg och drift alternativt med statligt ägda fartyg och upphandlad drift. I uppdraget ingår också att utreda vissa frågor rörande biljett- och transportpriser. Vid bedömningen av hur statligt ägda fartyg ska utformas och hur många som behöver handlas upp ska Trafikverket ta hänsyn till det militära och civila försvarets behov och den utredning som pågår om en reservhamn i Kappelshamn.

Läs hela uppdraget

Trump planerar att lätta på ståltullar

USA:s president Donald Trump planerar att lätta på vissa tullar på stål- och aluminiumprodukter. Beskedet kommer samtidigt som stigande levnadskostnader har pressat hans opinionssiffror inför mellanårsvalen i november, enligt Financial Times. Förra sommaren införde Trump tullar på upp till 50 procent på importerat stål och aluminium och utvidgade senare åtgärderna till att omfatta varor som tvättmaskiner och ugnar med metallinnehåll. Nu ser administrationen över produktlistorna, överväger undantag för vissa varor och planerar att stoppa ytterligare utvidgningar till förmån för mer riktade nationella säkerhetsprövningar.

Läs hela artikeln: Uppgifter: Trump planerar att lätta på ståltullar

Därför lämnar svenska företag USA:s techjättar

USA:s CLOUD Act och en ökande demokratisk tillbakagång där skapar oro i Europa kring digital suveränitet och dataskydd. Svenska och danska aktörer börjar aktivt söka och bygga lokala alternativ till amerikanska moln- och betalningslösningar. Det svenska initiativet 6G AI Sweden investerar tungt i ett ”digitalt suveränt” datacenter i Kista för att hålla data under svensk jurisdiktion. Kritik riktas mot amerikanska hyperscalers för inlåsning, proprietära tjänster och bristande incitament att stödja öppna standarder. EU-aktörer efterlyser innovationsupphandling, snabbspår och offentlig–privata samarbeten för att gynna mindre, öppna och europeiska leverantörer. Den tyska delstaten Schleswig-Holstein går före genom att ersätta amerikanska proprietära system med open source-lösningar i syfte att stärka digital suveränitet och nationell säkerhet.

Läs hela artikeln: Därför lämnar svenska företag USA:s techjättar – ”Läget har förändrats rejält”

Ryssland blockerar Whatsapp – vill tvinga till statlig app

Ryssland försöker blockera Whatsapp. Syftet är att få invånarna att använda regimkontrollerade tjänster, uppger företaget på X.Även andra Metaföretag som Facebook och Instagram har påverkats.Whatsapp har omkring 100 miljoner användare i Ryssland. Den 10 februari meddelade den ryska censurmyndigheten Roskomnadzor att användandet av en annan viktig meddelandetjänst, Telegram, begränsas. Båda sidor i Ukrainakriget använder Telegram flitigt.

Europeiska unionens råd godkänner stöd och ingår avtal med Kanada

Rådet har antagit ett antal genomförandebeslut som gör ekonomiskt stöd inom ramen för Safe tillgängligt för åtta EU-länder: Belgien, Bulgarien, Cypern, Danmark, Spanien, Kroatien, Portugal och Rumänien. En andra omgång av rådets genomförandebeslut om ekonomiskt stöd till Estland, Grekland, Italien, Lettland, Litauen, Polen, Slovakien och Finland har godkänts av EU-ambassadörerna och förväntas antas formellt av rådet den 17 februari. Beslutet följer på EU-kommissionens positiva bedömning av medlemsländernas nationella försvarsinvesteringsplaner. Det banar väg för den första vågen av långfristiga, ekonomiskt överkomliga lån som ska frigöras av kommissionen, som gör att de deltagande länderna nu kan skaffa modern försvarsutrustning och öka sin försvarsberedskap.

Visa alla inlägg