Att bredda rekryteringsbasen är en utmaning för företag i norrländska Lycksele där lediga tjänster ofta inte har en enda sökande. Det konstaterar Elisabeth Nordström, vd på Lycksele Plåtprodukter som arbetar hårt för att få kvinnor och unga att inse att jobbet inte längre är smutsigt och tungt.
– Eftersom urvalet är så litet från början blir det allt svårare att hitta kompetens. Ibland har vi några att välja mellan men ibland finns det ingen, säger Elisabeth Nordström.
En betydelsefull del av företagets rekryteringsstrategi är att ta emot praktikanter från skolan – och att ta hand om dem.
– När de är hos oss ska det verkligen vara toppen. Vi ska visa dem allting. Vi frågar vad de har för mål med sin utbildning, vad de vill och vad vi kan hjälpa till med. Det uppskattar de.
Förhoppningen är att de ska komma tillbaka och söka jobb när de är klara.
– När vi tar emot praktikanter har vi en framtida rekrytering i bakhuvudet. Även om inte just den eleven söker jobb hos oss kanske han eller hon ger en positiv bild av oss för andra.
Många ungdomar flyttar ifrån Lycksele för att studera eller prova något annat. Elisabeth Nordström vill att de ska veta att det finns många bra företag på orten så att de efter avslutade studier ser det som ett attraktivt alternativ att flytta tillbaka.
– De har andra behov. Det är inte självklart att trygghet är så viktigt för dem till exempel. De vill att det händer saker, att de utvecklas och att de får vara delaktiga i förändringar. Det måste vi se till.
Lycksele Plåtprodukter skulle gärna bredda sin bas genom att anställa ännu fler kvinnor. Det finns inget i jobbet längre som gör det olämpligt för en kvinna.
– Men det svårt när det är så få tjejer som söker till industriprogrammet. Vi kan inte göra så mycket för att förändra förrän det blir mer jämställt på utbildningarna. Det gäller att ta reda på vad som skulle få fler kvinnor att söka till denna typ av utbildning.
Som ett led i att få kvinnor och ungdomar att inse att det inte längre är smutsigt och tungt att producera plåtprodukter, tar företaget så fort det går chansen att visa upp sin verksamhet.
– Vi har studiebesök där vi öppnar våra verksamheter så att medborgarna får se att en verkstad inte ser ut som den gjorde förr. Det är stora öppna ljusa ytor och relativt rent. Det är ganska trevligt faktiskt, säger Elisabeth Nordström.
Eftersom Lycksele Plåtprodukter inte kan erbjuda lika höga löner som många andra yrkeskategorier behövs det något annat som lockar personer med rätt kompetens och får dem att stanna. Nästa steg är att se över vad som kan göras mer aktivt för att de bästa ska vilja söka sig till företaget.
– Vi har alltid försökt få folk att trivas men vi behöver jobba mer strukturerat med det. Där tänker jag ta hjälp av medarbetarna för att vässa oss inför framtiden så att vårt företag är attraktivt på bygden. Det är så vi arbetsgivare måste tänka.
Kompetensförsörjningen är en nyckelfaktor, slår hon fast.
– Vi jobbar mycket med förändringar och förbättringar och måste ha medarbetare som vill utvecklas med oss och bidrar till att vi hela tiden blir bättre. Det är en förutsättning för att fortsätta att vara konkurrenskraftig.
Omställning och yrkesväxlingJämställdhet och mångfaldKompetensförsörjning