20 mars 2020

Avtalsrörelsen skjuts upp till hösten

LO och Svenskt Näringsliv rekommenderar parterna på arbetsmarknaden att prolongera kollektivavtalen som löper ut i vår. Det innebär att avtalsrörelsen skjuts upp till hösten.

LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson och Svenskt Näringlivs vd Jan-Olof Jacke.
Foto: Fredrik Sandberg/TT

– Svenskt Näringsliv välkomnar beslutet att skjuta upp avtalsförhandlingarna inom industrin. Nu måste alla ta ansvar. Vi utgår från att överenskommelsen kommer följas av övriga parter på arbetsmarknaden, säger vd Jan-Olof Jacke.

Både LO och Svenskt Näringsliv anser att överenskommelsen bidrar till lugn och trygghet på arbetsmarknaden.

– Det här är den enda rimliga lösningen just nu. Vårt främsta mål är att våra medlemmar ska få så bra avtal som möjligt. Våra krav om bättre pensioner och en låglönesatsning kommer ligga fast när vi återupptar förhandlingarna i höst, säger LO:s ordförande Karl-Petter Thorwaldsson.

AvtalsrörelsenAvtalsrörelse och förhandling