Var fjärde företag i Örebroregionen utsatt för brott
Stölder, inbrott och bedrägerier blir allt vanligare för företagen i Örebroregionen. Nu visar en ny rapport att nästan varannan företagare drabbats samtidigt som mörkertalet är stort.

Brottsligheten fortsätter att slå mot näringslivet i Örebro län. En ny undersökning från Svenskt Näringsliv visar att 42 procent av företagen utsatts för brott det senaste året. Stölder, bedrägerier och inbrott skapar stora kostnader men också en växande otrygghet för företagare och anställda.
Oroande utveckling i hela regionen
I Brottsbarometern 2025 framgår att företagens utsatthet nu når nivåer som påverkar hela länets företagsklimat. Många företag beskriver hur brotten orsakar produktionsstopp, ökade säkerhetskostnader och en allt mer orolig arbetsmiljö.
– Att nästan varannan företagare är drabbad är något vi måste ta på största allvar. Brottsligheten påverkar inte bara lönsamheten utan hela företagsklimatet. När tryggheten minskar blir det svårare att växa, investera och anställa, säger Karl Hulterström, regionchef på Svenskt Näringsliv i Örebro län.
Bedrägerier, snatterier och inbrott är de vanligaste brotten. Särskilt utsatta branscher är fastighetssektorn, handeln och transportbranschen, områden där brotten ofta får omedelbara ekonomiska konsekvenser och påverkar tryggheten för personalen.
Många brott anmäls aldrig
Trots att utsattheten är omfattande uppger 43 procent av företagen att de inte anmäler brotten till polisen. Bland orsakerna återkommer bristande förtroende för rättsväsendet. Många företagare upplever att mindre brott inte utreds eller att ärenden snabbt läggs ned. Andra menar att anmälningsprocessen tar för mycket tid, eller att brotten är för små för att anses värda att anmäla.
– Företagare vittnar om att de inte ser någon effekt av att anmäla, särskilt vid mindre brott som snatterier eller skadegörelse. Det leder till uppgivenhet och en risk att brottsligheten normaliseras, säger Karl Hulterström.
Företagen försöker skydda sig – men det räcker inte
Många företag försöker möta utvecklingen genom att investera i egna säkerhetsrutiner, kameror, passersystem eller IT-skydd. Men enligt Karl Hulterström kan dessa åtgärder aldrig ersätta ett rättssystem som fungerar som det ska.
– Varje inbrott, stöld eller bedrägeri innebär både ekonomiska förluster och avbrott i vardagen. För att vända utvecklingen måste mängdbrotten tas på större allvar och fler brottslingar lagföras.
Kräver bredare samarbete i hela länet
För att bryta trenden lyfter Svenskt Näringsliv behovet av ett mer systematiskt och långsiktigt samarbete mellan kommuner, polis, företag och civilsamhälle. Kommunerna behöver involvera företag mer i arbetet med trygghet, både genom lokala brottsförebyggande insatser och genom att inkludera företagare i sociala projekt som stärker lokalsamhället.
Rapporten pekar bland annat på initiativ i skolor, där företagare kan bidra som mentorer eller förebilder, samt på trygghetsfrämjande insatser i offentliga miljöer, såsom bättre belysning, trygghetsvandringar och ökad närvaro på gator och torg. Företagsamverkan i utsatta områden, där företag samarbetar med polis och kommun, lyfts också fram som en viktig del.










