Skadliga skatteförslag skrotas
Det är välkommet att regeringen skrinlägger skadliga skattehöjningar, men dessvärre har hoten om höjningarna redan orsakat mycket oro och osäkerhet hos företagen. Näringslivet behöver istället åtgärder som stärker konkurrenskraften, exempelvis sänkta marginalskatter.
Regeringen bekräftade vid den något oortodoxa tidpunkten på lördagsmorgonen att man avstår från förslagen om att försämra skattevillkoren för entreprenörer och om att fler personer ska träffas av höga marginalskatter. Vidare har förändringar av flygskatten aviserats.
Skatteskärpningsförslagen handlade för det första om att höja skattesatsen och på andra vis strama åt de så kallade 3:12-reglerna, som styr beskattningen av vinster från huvudsakligen mindre företag där ägare själva är aktiva. Dessa förslag skulle sammantaget öka beskattningen med cirka tre miljarder kronor och på det viset orsaka kostnadsökningar för de företag som skapar de flesta jobben. Undersökningar har visat att 4 av 5 jobb skapas i mindre företag.
För det andra handlade det om att försämra den så kallade brytpunkten som avgör från vilken löneinkomstnivå man måste betala mer än hälften av en inkomstökning i skatt. Försämringen skulle, tillsammans med andra försämringar under innevarande mandatperiod, göra att sammanlagt ytterligare 360 000 personer fick höjd skatt. Totalt skulle därmed 1,4 miljoner personer gå minste om mer än hälften av en inkomstökning, vilket motsvarar mer än var tredje heltidsarbetande och slå brett mot vanliga yrkesgrupper. Exempelvis skulle det drabba mer än var tredje sjuksköterska och över 40 procent bland poliser.
Naturligtvis är det välkommet att skadliga skattehöjningar skrinläggs. Dessvärre har även de sedan länge överhängande hoten om skattehöjningar orsakat mycket oro, osäkerhet och avvaktan. Många företagare har redan avstått från eller skjutit beslut på framtiden när det gäller investeringar, anställningar och expansion. När skärpningarna nu i elfte timmen dras tillbaka är det förstås bra. Men fortfarande har dessutom skattehöjningar om närmare 80 miljarder kronor beslutats eller föreslagits.
För näringslivet behövs istället åtgärder som stärker konkurrenskraften. Genom att använda skattesystemet som konkurrensmedel finns möjlighet att skapa bättre förutsättningar för företagande, investeringar och jobb. Ett stort antal studier visar att sänkta marginalskatter kan ha så starka positiva effekter i form av växande skattebas att det kan leda till bibehållen balans i de offentliga finanserna eller till och med ökade skatteintäkter.
Podd - De svenska skatteavtalen
De svenska skatteavtalen spelar en viktig roll för företagens möjligheter att investera och konkurrera internationellt. Genom att förhindra dubbelbeskattning skapar avtalen förutsägbara och långsiktiga spelregler för gränsöverskridande handel och investeringar.
Podd - Konkurrenskraftig bolagsskatt
I ett nytt avsnitt av Skattefrågan berättar Johan Hörberg om en ny rapport från Svenskt Näringsliv med förslag på hur det svenska bolagsskattesystemet kan stärkas. Bolagsskatten har central betydelse för investeringsviljan och förutsättningarna för långsiktig tillväxt.
Dags att ta internationella signaler på allvar
Svenskt Näringsliv (SN) publicerade nyligen en rapport i vilken ett antal reformförslag för en mer konkurrenskraftig svensk bolagsbeskattning presenteras. Målet är att stärka Sveriges investeringsklimat och långsiktiga tillväxt.
Podd - En giftig cocktail
Nytt poddavsnitt där Oscar Brissle och Anna Sandberg Nilsson berättar om en ny rapport som presenterades i samband med Svenskt Näringslivs tillväxtvecka.
Svenskt Näringslivs välkomnar Tax Omnibus men efterfrågar tydligare förenklingar
Svenskt Näringsliv ansluter i sitt remissvar den 5 oktober om EU-kommissionens förslag om Taxation Omnibus till vad Näringslivets Skattedelegation (NSD) har anfört. Förslaget är ett omfattande paket för förenkling av EU:s regler om direkt beskattning.
Kan man vinna på sänkt marginalskatt?
I ett nytt avsnitt av Skattefrågan beskriver Fredrik Carlgren vilka effekter sänkta marginalskatter kan få på kort och lång sikt. Utgångspunkten är en rapport som presenterades under Svenskt Näringslivs tillväxtvecka och som analyserar olika alternativ för sänkt marginalskatt.
