15 april 2026

Växtvärk på Stadshotellet i Haparanda trots utmanande världsläge

”En gemensam hållbar strategi för tillväxt är det minsta man kan förvänta sig som företagare i vårt land” säger Susanne Wallin, ägare och VD på Stadshotellet i Haparanda.

Susanne Wallin på Haparanda Stadshotell
Foto: Mia Berglund

I Haparanda finns det anrika Stadshotellet som tar emot både internationella turister som vill uppleva Lappland och affärsresenärer på sin resa genom Norrbotten.

Susanne Wallin hade sedan tidigare mångårig erfarenhet av hotellverksamheten när hon 2017 köpte hotellet tillsammans med sin son. Under åren har hon upplevt både pandemi, uppgångar och nergångar i konjunkturen och växtvärk.

Stadshotellet har 92 rum och rymmer 210 gäster, men besöksnäringen är beroende av både bra förutsättningar för affärsverksamhet och tydliga riktlinjer från politiken.

– Vi är i tillväxt trots det oroliga världsläget. Det är tack vare våra internationella gäster som vill uppleva vintern i Lappland. Gäster från 36 olika länder har kommit hit i år. Vi har växtvärk och utmaningar med att hitta rätt kompetens till hotellet, berättar hon.

Hotellet anställer gärna ungdomar som är nya på arbetsmarknaden och välkomnar den tillfälligt sänkta arbetsgivaravgiften för unga - men vill att det blir permanent.

– Det är mycket extra arbete man får göra med unga, då de ofta behöver få en gedigen introduktion i arbetslivet med de basala kunskaperna och bygga upp en god arbetsmoral, säger Susanne.

Gemensam kraftsamling för bättre kompetensförsörjning i norra Sverige

Hon konstaterar att det kommer många utspel i valtider som 6-timmars arbetsdag med bibehållen lön.

– Hur ska vi ha råd med det och samtidigt få tag på ytterligare medarbetare när det redan idag är oerhört svårt att få tag på personal? Om man ovanpå det vill ta bort karensdagen så blir det riktigt tufft. Resultatet blir ju att det är företagen som står för riskerna och de ökade kostnaderna som ska tas från våra små marginaler. Och höjda lönegolv för arbetskraftinvandring är inte bra för vår kompetensförsörjning.

Susanne menar att politikerna måste hitta sätt för att öka arbetskraften i norra Sverige, där ett alternativ kan vara att införa flyttbidrag för att stimulera människor att flytta norrut där jobben finns.

– Arbetskraftsinvandring kan kombineras med att människor flyttar från södra Sverige upp till arbete i norr. Som det är nu så ställs det ena mot det andra och det är fel väg att gå för att bidra till tillväxt och skatteintäkter. Jag tror personligen att det behövs en massa insatser för att vi skall kunna växa ytterligare och få arbetskraft, säger Susanne.

Hon understryker att politiken även behöver göra en blocköverskridande kraftsamling för en långsiktig och hållbar tillväxtstrategi för företag. Näringslivet behöver få veta vilka förutsättningar som gäller.

– Vi skriver avtal med resebolag tidigt och lämnar pris på hotellrum upp till två år i förväg. När förutsättningar ändras, såsom att elpriserna höjs, så ligger ändå rumspriserna fast. Sverige är inne i en lågkonjunktur och det märker vi på att det är färre affärsresenärer som bor hos oss och våra konferensbokningar har även minskat.

Oroliga världsläget påverkar resandet

Stadshotellet har dock länge jobbat aktivt mot den internationella marknaden. Inte minst under pandemin.

– När pandemin slog till i mars 2020 bokades allt av. Under den tiden ägnade jag mig åt att delta i så många digitala internationella möten och konferenser som fanns inom resebranschen. Jag arbetade upp ett stort nätverk av resebolag. Det gav utdelning, så när pandemin var över började gäster och grupper komma från hela världen. Italien var först med att komma tillbaka efter pandemin och nu har vi även fått tillbaka Asien. Antal gäster har vuxit hela tiden och i år är ett rekordår. Vår absoluta högsäsong är december till sista mars, förklarar hon.

Men för privatresenärer är det mycket i världsekonomin just nu som påverkar om de har råd att resa. Oljan, elpriser, krig och konflikter.

– Kommer de att komma i sommar som förväntat? Jag tror inte att politiker är medvetna om hur allting påverkar besöksnäringen. Vi har haft tillväxt tack vare våra internationella gäster som vill uppleva Lappland. Men jag är ändå orolig för hur läget kommer se ut framöver med anledning av det världspolitiska läget.

Kompetensförsörjning