NYHET28 december 2021

7 000 lediga jobb samtidigt som 15 000 får a-kassa

Under många år har kompetensförsörjningsfrågan stått högt upp på agendan bland Svenskt Näringslivs medlemsföretag. Våra 60 000 medlemmar har närmare två miljoner medarbetare och när de har svårt att hitta fler medarbetare med rätt kompetens innebär det problem, inte bara för dem utan även för det samhället i stort.

Bara hos Arbetsförmedlingen finns över 7 000 lediga jobb inom besöksnäringen – i kök, servering, receptioner och så vidare. Foto: Tomas Oneborg / SvD / TT

Företagen tvingas tacka nej till affärer, företagarna och medarbetarna får jobba mer och arbetslösheten blir inte den utlovade lägsta i Europa. Näringslivet tappar tempo, många stannar kvar i utanförskap och vi alla går miste om välfärd.

”Branschen skriker efter kompetens samtidigt som många med branscherfarenhet får a-kassa. Är inte det både märkligt och orimligt?” undrar Karl Hulterström.
Foto: Ulf Börjesson/Ernst Henry Photography AB

När vi frågar våra medlemmar så är det ofta brist på personer med gymnasial yrkesutbildning eller motsvarande som saknas. Andelen som går en yrkesutbildning på gymnasiet skulle behöva öka, från dagens 30 procent till 40, för att motsvara det behov som finns. Med rätt utbildning finns jobben där ute. För den som vill ha möjlighet att läsa vidare senare i livet går det att komplettera med rätt kurser under yrkesutbildningen. På så sätt hålls dörrarna öppna både till jobb och fortsatta studier genom yrkesutbildningarna på gymnasiet.

Kompetensbristen tycks dock inte bara vara en fråga om utbildning. När vi frågar våra medlemmar vad orsaken till att de inte hittar medarbetare med rätt kompetens är just bristen på rätt utbildning en viktig faktor men också erfarenhet och, inte minst, avsaknaden av rätt inställning är andra orsaker till kompetensbristen. 

När jag nyligen träffade politiker tillsammans med kollegor i vår medlemsorganisation Visita som organiserar företag inom besöksnäringen så pratade vi en hel del om läget i branschen just nu. Detta vara strax innan de senaste restriktionerna levererades i julveckan. Då såg det skapligt bra ut. Nu har dock läget återigen förvärrats för många medlemmar i branschen. Optimismen till trots finns dock ett stort orosmoln. Kompetensbristen. Många har lämnat branschen under pandemin vilket ställer till det nu när allt fler vill besöka restauranger, bo på hotell och njuta av andra upplevelser. 

När vi träffas på hotellet i centrala Örebro är det dock något som får både mig och andra på mötet att reagera. Det är svårt att hitta kompentens och bara hos Arbetsförmedlingen finns över 7 000 lediga jobb inom besöksnäringen – i kök, servering, receptioner och så vidare. Samtidigt får vi veta att omkring 15 000 av hotell- och restaurangfackets medlemmar får a-kassa just nu. 7 000 lediga jobb och 15 000 på a-kassa. Jag frågar igen för att säkerställa att jag uppfattat rätt. Och det har jag tyvärr. Dessutom är det förstås som en företagare uttryckte det – alla lediga jobba hamnar inte hos Arbetsförmedlingen. 

Branschen skriker efter kompetens samtidigt som många med branscherfarenhet får a-kassa. Är inte det både märkligt och orimligt?

Kompetensförsörjning
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Ta del av fler nyheter på Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet är för dig som är intresserad av företagande, ekonomi, arbetsmarknad och näringspolitik.
Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Ta del av fler nyheter på Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet är för dig som är intresserad av företagande, ekonomi, arbetsmarknad och näringspolitik.
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Ta del av fler nyheter på Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet är för dig som är intresserad av företagande, ekonomi, arbetsmarknad och näringspolitik.
Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Kontakta Svenskt Näringsliv
Postadress: 114 82 Stockholm
Besöksadress: Storgatan 19
Telefon: 08-553 430 00

Kontakta oss

Ta del av fler nyheter på Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet
Tidningen Näringslivet är för dig som är intresserad av företagande, ekonomi, arbetsmarknad och näringspolitik.
Prenumerera på Nytt från Svenskt Näringsliv
Ansvarig utgivare och chefredaktör Anna Dalqvist