7 april 2026

Den andra Kinachocken och utmaningar för svensk konkurrenskraft

Omslagsbild - Rapport

Kinas inträde i den globala ekonomin har på många sätt varit fördelaktigt för Sverige och andra utvecklade ekonomier, från början genom tillgång till billigare insatsvaror och nya exportmöjligheter för svenska företag, men på senare år även som en källa till teknisk innovation. Samtidigt har den snabba utvecklingen gjort att Kina idag utmanar etablerade ekonomier inom ett växande antal branscher.

Den tidigare bilden av Kina som enbart en låglöneproducent av tekniskt mindre avancerade varor stämmer till stor del inte längre. Landet har succesivt klättrat i globala värdekedjor och tillhör numera de mest tekniskt avancerade producenterna inom flera områden.

Rapporten visar hur den så kallade andra Kinachocken håller på att rita om konkurrensförutsättningarna för svensk och europeisk industri i grunden, samt hur både direkta och indirekta effekter avspeglas i ekonomisk statistik. Sammantaget talar detta för att bedömningen av löneutrymmet inför 2027 behöver ta större hänsyn till det globala konkurrenstrycket och värdet av en stabil, internationellt konkurrenskraftig industri.

Avtalsrörelse och förhandlingFrihandel och handelspolitikInternationell ekonomiKonkurrensAvtalsrörelsenInternationell handelKonkurrenskraft